Strona korzysta z cookies zgodnie z polityką cookies (przeczytaj). Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że zgadzasz się na to i że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Zamknij
unia europejska

simex - pomiar i sterowanie

language: PL EN RU

Ważyć bez kłopotów

Pomiary siły i ważenie często stwarzają dużo kłopotów technicznych. Problem pojawia się już na etapie doboru samego przetwornika pomiarowego, szczególnie gdy jest wymagana bardzo duża dokładność i powtarzalność pomiaru. Dobry przetwornik powinien przekształcać na wielkość elektryczną dokładnie tę siłę, którą chcemy mierzyć i być odporny na wszelkiego rodzaju zakłócenia. Podczas ważenia w wielu gałęziach przemysłu występują ekstremalnie trudne warunki pomiaru, do których zaliczyć można: drgania zbiorników, ekspansja termiczna, moment skręcający pochodzący od mieszadeł, siły boczne od naporu wiatru itp. Uzyskanie odporności przetwornika na działanie tych czynników nie jest rzeczą prostą - nieodzowne tutaj staje się zastosowanie przetworników o najwyższych parametrach jakościowych. Wymagania takie są w stanie spełnić precyzyjne przetworniki siły oraz systemy wagowe i dozujące produkowane przez szwedzki koncern VISHAY.

 

Nobel

 

Fot. nr 1: Ważenie zbiorników z zastosowaniem przetworników BLH Nobel

 

Przetworniki siły firmy BLH Nobel należącej do koncernu VISHAY, charakteryzują się wysoką stabilnością parametrów metrologicznych uzyskaną dzięki specjalnej konstrukcji elementu pomiarowego. Unikalne rozmieszczenie tensometrów w specjalnie zaprojektowanej, walcowej belce pomiarowej powoduje, że siły boczne, skośne oraz momenty skręcające i drgania nie mają wpływu na sygnał wyjściowy. Ruchomy punkt obciążenia na belce eliminuje konieczność stosowania dodatkowych elementów prowadzących i sprawia, że wpływ dylatacji temperaturowej ważonego elementu nie ma znaczenia.

 

odporne na wibracje

 

Fot. nr 2: Czujniki KIS są odporne na wibracje występujące w zbiornikach procesowych wyposażonych w mieszadła obrotowe.

 

Przetworniki posiadają dokładność rzędu 0,02% i powtarzalność 0,01%. Dopuszczalne przeciążenie nieniszczące w każdej płaszczyźnie wynosi 200%. W celu lepszego dostosowania do wymagań użytkowników przetworniki siły dostępne są w różnych wykonaniach zawierających rozmaite kształty i sposoby mocowania. Przykładowo przetwornik KISD może służyć jako sworzeń do mocowania np. koła blokowego przy suwnicy lub żurawiu, a przetwornik KOSD został zaprojektowany do pracy w środowisku agresywnym chemicznie. Zakres temperatur pracy zawiera się w granicach od -40 do 100°C, obudowa wykonana jest ze stali nierdzewnej i posiada stopień ochrony IP 67. Wysoki poziom sygnału pomiarowego 2,040 mV/V, stabilność i dokładność wskazań przetworników oraz rozdzielczość terminali wagowych do 1.000.000 działek pomiarowych, wszystko to gwarantuje najwyższą jakość i niezawodność pomiaru.

 

niezawodność

 

Fot. nr 3: Czujniki KIS ze względu na swoją niezawodność znalazły zastosowanie w aplikacjach o dużym reżimie technologicznym przy komponowaniu receptur w zbiornikach reakcyjnych (procesowych).

 

Przetworniki siły BLH NOBEL są użytkowane w wielu dziedzinach przemysłu, takich jak: chemia, hutnictwo i odlewnictwo metali, przemysł papierniczy, przemysł spożywczy oraz wszędzie tam, gdzie istnieją wysokie wymagania odnośnie ważenia i pomiarów sił. Wykorzystując własne terminale wagowe firma BLH NOBEL wdrożyła i uruchomiła wiele aplikacji do pomiaru obciążeń, masy oraz systemy dozujące dla przemysłu spożywczego i chemicznego. Zaawansowanym systemem dozującym jest zintegrowany system E-2-CBA, który posiada możliwość zaprogramowania 100 receptur z 64 składników. Uznana jakość przetworników BLH NOBEL spowodowała, że znalazły one zastosowanie w wielu aplikacjach badawczych i eksperymentalnych. Przykładowo są użytkowane w specjalnych wagach do określania środka ciężkości konstrukcji samochodów, do określania siły ciągu odrzutowych silników lotniczych, do badania wytrzymałości nowych materiałów i konstrukcji.

 

Pomiar naciągu wstęgi

Ciągły pomiar zawartości zbiorników magazynowych

Pomiary naciągu wstęgi (web tension) Ciągły pomiar zawartości zbiorników magazynowych
Cylindryczny kształt wybranych czujników pozwala na bardzo prostą aplikację w układach badania naciągu wstęgi. Dwa przetworniki osadzono w osi wału, którego obrót umożliwiają łożyska osadzone na belkach czujników. Stosowanie czujników wagowych zapewnia długa i bezawaryjna prace układu pomiarowego, jest równiez gwarancja wiarygodnych wskazań w całym okresie eksploatacji. Na zdjęciu widoczna jest zabudowa belkowego czujnika wagowego pod jedną z podpór zbiornika magazynowego.

 

Duży wybór oferowanych przez firmę SIMEX przetworników siły oraz terminali wagowych, umożliwia wybranie właściwej metody ważenia zależnej od wymagań technologicznych i oczekiwań użytkownika w tym zakresie. Ważenie, nawet z dużą dokładnością, nie stanowi już w chwili obecnej tak dużego problemu.

 

Więcej informacji w zakładce "Systemy wagowe"

SIMEX Sp. z o.o.

ul. Wielopole 11

80-556 Gdańsk

Poland

tel. (+48 58) 76-20-777

fax (+48 58) 76-20-770

info@simex.pl

zamawiam@simex.pl